Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
glowna newsy o serialu opisy odcinkow artykuly download galeria


Wariaci czy naukowcy?

Wcale nie zostało dowiedzione, że w ciągu dziejów naszej planety nie miały miejsca odwiedziny z kosmosu NOL, Niezidentyfikowane Obiekty Latające (dawniej UFO) - widują je rozmaici "nawiedzeni", "maniacy", "wariaci". Natomiast naukowcy ich nie widują, a mimo tego poszukują ich, w każdym razie aktywnie dążą do odebrania jakichś sygnałów od jakichś pozaziemskich istot inteligentnych. Odbywa się to jawnie, bez otoczki atmosfery sensacji, w ramach współpracy międzynarodowej.
Działa program SETI - Search for Extra Terrestial Intelligence. Gdy w 1959 roku wystąpił z taką inicjatywą student radioastronomii Frank Drake, uważano go za wariata. Dziś program koordynowany jest przez Narodowe Obserwatorium Radioastronomiczne w Greenbank, w Zachodniej Wirginii.
Z programem SETI współpracuje SERENDIP - Search for Extraterrestial Radio Emissions from Nearby Developed Intelligent Populations - zakotwiczony w kalifornijskim Uniwersytecie Berkeley.
Funkcjonuje program META - Megachannel Extra Terrestial Assay, wielokanałowy odbiornik sygnałów pozaziemskich, zainicjowany w 1980 przez Towarzystwo Planetarne założone przez Carla Sagana i Bruce'a Murraya; od 1983 roku META używa radioteleskopu Uniwersytetu Harvarda w Cambridge (Massachusetts, USA) oraz radioteleskopu koło Buenos Aires. Dotychczas nie odebrano żadnych sygnałów, które można by uznać za pochodzące od istot rozumnych.
Więc kto szuka istot pozaziemskich, wariaci? Nie, naukowcy, astronomowie, astrofizycy, biolodzy. A dlaczego? Ponieważ nie uznali za absurdalną hipotezy o istnieniu inteligentnych istot poza naszym Układem Słonecznym. Hipoteza ta wynika z innych, które - i to trzeba bardzo wyraźnie podkreślić - są jedynie hipotezami, a nie faktami udowodnionymi zgodnie z regułami naukowej metodologii.
Po pierwsze, czy się to komuś podoba, czy nie - zaledwie hipotezą jest przekonanie, że życie i inteligencja na Ziemi są rezultatem naturalnej ewolucji procesów fizycznych w kosmosie.
Po drugie - to, co się wydarzyło na naszym globie, mogło się wydarzyć na innych planetach, których od 1995 roku odkryto już 60, a ich liczbę, tylko w naszej galaktyce, szacuje się na 5-50 miliardów!
Po trzecie - inteligencja człowieka nie musi być z gatunku "nec plus ultra", czymś, czego kosmos nie byłby, a raczej nie jest w stanie powtórzyć i zwielokrotnić gdzie indziej.
Dlatego poszukiwanie inteligentnych istot pozaziemskich nie jest wariactwem, lecz weryfikowaniem powyższych hipotez; owszem, wariactwem jest przeświadczenie, bez naukowego dowodu, że UFO, NOL - jak komu wygodnie - istnieje, odwiedza nas regularnie, porywa kobiety i sprawia, że kury się nie niosą.
W tej sprawie wielki fizyk Enrico Fermi przedłożył następujący argument: Jeżeli istoty pozaziemskie istniałyby naprawdę, już by tu były, ale ich nie ma; toteż z faktu, iż w ciągu długich dziejów Ziemi, liczących blisko pięć miliardów lat, nie zdążyły dotrzeć do naszej planety, narodziły się małe zielone ludziki, Marsjanie, ufoludki, ET.
Enrico Fermi żył w pierwszej połowie XX wieku, jednak teraz ten wiek dobiega końca, nauka, mądrzejsza o pół stulecia, stwierdza tyleż bezradnie co szczerze: wcale nie zostało dowiedzione, że w ciągu dziejów naszej planety nie miały miejsca odwiedziny z kosmosu; można w to wierzyć albo nie, ale z naukowego punktu widzenia - tego nie wiadomo, nie ma dowodów ani "za", ani "przeciw" tej hipotezie.
Toteż nic w tym dziwnego, przeciwnie, wiele w tym dobrego, że naukowcy - ale oprócz tego "wariaci" - z punktu widzenia swoich dyscyplin i przemyśleń, atakują ten problem. Poza tym, nie wypada w tym miejscu nie przypomnieć, że dzieje odkryć naukowych są w znaczącej części odkrywaniem rzeczy i zjawisk "nieistniejących".

# Ravefi und Fludi #

   
 


David Duchovny i Gillian Anderson ponownie wcielili się w Muldera i Scully. "The X-Files: I Want to
Believe" na DVD od 20 stycznia '09!

 

 

 

 
 


Obecnie serial "Z archiwum X"
nie jest emitowany w żadnej
polskiej stacji telewizyjnej. TVP
ociąga się z premierą 9 serii.

 

 

 
 

Pilotowy odcinek
Pilotowy odcinek wyemitowano
w 1993 roku w USA. Od tego
czasu powstało ponad 200 odc.
obejmujących 9 sezonów serialu.

 

 

 
 


David Duchovny karierę zaczynał
jako statysta i narrator w filmach.
Dzięki "The X-Files" stał się
rozpoznawalny na całym świecie.

 

 

 
 


Przeprowadzka do Anglii wyszła
Gillian Anderson na dobre.
Jako Lady Dedlock podbiła serca
Brytyjczyków w "Bleak House".

 

 

 
 


Nauczony złym doświadczeniem,
serwis doczekał się alternatywne-
-go adresu URL. Zawsze
znajdziecie go na xfiles.xbr.pl!

 

Sliders PL

www.m2000.prv.pl

The X Files Forum

Koncerty, rock, metal

statystyka