Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
glowna newsy o serialu opisy odcinkow artykuly download galeria


Twórcy serialu

Oto czterech głównych bohaterów, przez których wynikło całe x-zamieszanie... Warto zapoznać się choćby z ich skróconymi życiorysami.

Chris Carter
Urodził się w Bellflower, w stanie Kalifornia. Swe życie gwiazdy rozpoczął od studiów dziennikarskich na Kalifornia State University, na Long Beach. Po ukończeniu nauki stał się dziennikarzem i redaktorem magazynu "Surfing". Następnym jego krokiem było studio Disney'a! Od 1985 roku, pracował jako screenwriter... (The Walt Disney Studios).
W 1992 roku zaczął dzieło swojego życia! Wtedy to zetknął się z wytwórnią 20th Centuery Fox Television i rozpoczął pracę nad nowym serialem telewizyjnym, "The X-Files". Właśnie dzięki serii "Z archiwum x" zyskał uznanie wśród widzów na całym świecie. Uwieńczeniem jego sukcesu były nagrody, takie jak: Golden Globe (Best Drama: 1994, 1996 i 1997), nominacja Writers Guild, oraz nominacja do Emmy Awards.
Pisząc scenariusze do "The X-Files" nie spoczywał na laurach... W 1996 powstał wspaniały serial Millennium, oraz w 1999 Harsh Realm, w których to akcję zawiązał Carter.
W "Z archiwum x" pisał scenariusze głównie do odcinków tyczących o UFO, czyli o prawdziwym wątku serialu. Każdy epizod napisany przez niego oglądało się miło i przyjemnie, z zapartym oddechem w piersiach. Brawo Chris!

Frank Sponitz
Studia ukończył na UCLA, American Film Institute. Stał się magistrem, scenarzystą. Swój tytuł zawdzięczał filmowi "John Fante: Life", którego to sam wyreżyserował i napisał do niego scenariusz.
Swoją przygodę z mediami rozpoczął od redagowania i pisania tekstów dla różnych gazet i magazynów. Pisał m.in. dla United Press International (Nowy York), a od 1991 przeszedł pod banderę Entertainment Weekly. Jego artykuły przewinęły się także przez Rolling Stone oraz filmowy magazyn American Film.
Pełnił również funkcję Executive Producer'a "The X-Files" i Co-Creator'a "The Lone Gunmen". Do "Z archiwum x" napisał prawie pięćdziesiąt scenariuszy, niekiedy je współtworzył (np. epizod "The End Game"). Za scenariusz do odcinka "Memento Mori" został nominowany do nagrody Emmy.
Swych kilka jakże ważnych groszy dorzucił także do dwóch pozostałych seriali Cartera, "Millenium" i "Harsh Realm".

John Shiban
Człowiek, który pełnił funkcję Co-Executive Producer'a "The X-Files" i Executive Producer'a "The Lone Gunmen". Jego scenariusze niejednokrotnie okazały się przedniej jakości, dlatego z tego też powodu, otrzymał stypendium z rąk Mary Pickford Scholarship. Za swoje teksty otrzymał wiele nagród, m.in. B.A. za literaturę brytyjską na Uniwersytecie Kalifornijskim oraz M.F.A. - tytuł Amerykańskiego Instytuty Filmu.
Do The X-Files dołączył dopiero przy trzecim sezonie, ale jego praca obficie zaowocowała na rzecz serialu. Współtworzył on ponad dwadzieścia epizodów (m.in. "Memento Mori", za który podobnie jak Frank Sponitz otrzymał nominację do nagrody Emmy).
Swą pracę skupił jednak nad produkcją równoległą do "The X-Files", czyli "The Lone Gunmen". Właśnie do tego dzieła współtworzył pilotowy epizod wraz z Vincem Gillianem i Frankiem Sponitzem.

Vince Gillian
Do ekipy "The X-Files" dołączył w 1995 roku i był doradcą. Jednak nie poprzestał tylko i wyłącznie na swoich radach... Napisał kilkanaście scenariuszy różnych epizodów (m.in. "Memento Mori", "Hungry", "Soft Light", "Pusher", "Unruhe", "Paper Hearts", "Small Potatoes", "Unusual Suspects", "Bad Blood"). Jego scenariusze zostały uznane przez wiele formacji, na jego koncie spoczywają:  trzy nominacje do nagrody Emmy, w 1997 za Outstanding Drama Series i Outstanding Writing w Drama Series i w 1998 ponownie za Outstanding Drama Series.
Nominacje nie ominęły go także w 1997 - do nagrody Emmy dla Wybitnego Dramatopisarza i w 1996 do Złotego Globu za Najlepszy Serial Dramatyczny. Nagrodę Virginia Governor’s Screenwriting, Vince otrzymał za oryginalny scenariusz do "Home Fries" w 1989 r. Prócz tych wszystkich zaszczytów, Gillian otrzymał także BFA z Tisch School of Arts przy Uniwersytecie w Nowym Jorku.
Podobnie jak Shiban i Sponitz współtworzył produkcję "The Lone Gunman".


 

   
 


David Duchovny i Gillian Anderson ponownie wcielili się w Muldera i Scully. "The X-Files: I Want to
Believe" na DVD od 20 stycznia '09!

 

 

 

 
 


Obecnie serial "Z archiwum X"
nie jest emitowany w żadnej
polskiej stacji telewizyjnej. TVP
ociąga się z premierą 9 serii.

 

 

 
 

Pilotowy odcinek
Pilotowy odcinek wyemitowano
w 1993 roku w USA. Od tego
czasu powstało ponad 200 odc.
obejmujących 9 sezonów serialu.

 

 

 
 


David Duchovny karierę zaczynał
jako statysta i narrator w filmach.
Dzięki "The X-Files" stał się
rozpoznawalny na całym świecie.

 

 

 
 


Przeprowadzka do Anglii wyszła
Gillian Anderson na dobre.
Jako Lady Dedlock podbiła serca
Brytyjczyków w "Bleak House".

 

 

 
 


Nauczony złym doświadczeniem,
serwis doczekał się alternatywne-
-go adresu URL. Zawsze
znajdziecie go na xfiles.xbr.pl!

 

Sliders PL

www.m2000.prv.pl

The X Files Forum

Koncerty, rock, metal

statystyka